Idea stworzenia Mistrzowskiego Kursu Pianistycznego w Turznie zainspirowana została postacią Fryderyka Chopina , który przebywał na terenie obecnego Pałacu w roku 1825, 1827.
„Jutro rano jedziemy do Turzna i nie mamy wrócić aż dopiero w środę…”
(Z listu F.Chopina do rodziców pisanego z Kowalewa, 26.VIII.1825)
Celem naszego kursu jest stworzenie wszelkich warunków umożliwiających wszechstronny rozwój młodych pianistów.
Wspaniałe wnętrza pałacu, fortepiany – udostępnione specjalnie na okazję warsztatów, bogata oferta wykładów, włącznie z warsztatami dramaterapii i oczywiście sama oferta pałacu-hotelu stanowią wyjątkową okazję i łączą się w harmonijną całość w muzycznej podróży nad opracowywaniem dzieł wielkich kompozytorów.
Wśród wykładowców znaleźli się wybitni profesorowie , m.in. laureaci Konkursu Chopinowskiego, wykładowcy uczelni wyższych w Polsce, koncertujący na całym świecie pianiści m.in. Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Jerzy Sterczyński.
„Ciekawość świata, miłość do własnego kraju gnały Chopina po Polsce przy każdej sposobności. (…) wyjeżdża na Pomorze, do Torunia i Gdańska..” „Jutro rano jedziemy do Turzna i nie mamy wrócić aż dopiero w środę…”
(Z listu F.Chopina do rodziców pisanego z Kowalewa, 26.VIII.1825)
Pragniemy wykorzystać niepowtarzalny charakter Pałacu Romantycznego w Turznie, który dzięki życzliwości właściciela pana Rafała Predenkiewicza otwiera nam swoje podwoje.
Bądźmy razem w sierpniu w Turznie, miejscu o wyjątkowym znaczeniu w kultywowaniu tradycji chopinowskiej w Polsce!